Depresja- reaguj zanim będzie za późno

Hey, hey 😀
Dziś przychodzę do Was z postem o tym jak wiele ludzi zmaga się z depresją i często te osoby nie otrzymują albo pomocy albo wsparcia ze strony najbliższych. Wiem że to kolejny temat z tych "trudniejszych" ale nie mogę przejść obok niego obojętnie. Każdy z nas wie na czym polega ten problem

"Depresja- to zaburzenie psychiczne, któremu towarzyszy smutek, brak energii, przygnębienie, niska samoocena(nie leczona może doprowadzić do samobójstwa)"Jest to najkrótsza definicja tego zaburzenia. Nie raz słyszy się o samobójstwach jak np. Chester z Linkin Park czy dwie nastolatki które popełniły samobójstwo po tym jak kilka miesięcy temu zakończył się serial "Trzynaście powodów". Serialu raczej nie trzeba przedstawiać ale na wszelki wypadek przypomnę o czym on jest.

"Trzynaście powodów" to serial który opowiada historię Hannah, dziewczyny, która przez psychiczny terror ze strony uczniów ze szkoły popełniła samobójstwo.

Serial miał na celu pokazanie że samobójstwo nie jest rozwiązaniem, ale jak to wytłumaczyć osobie która cierpi na zaburzenia psychiczne?  Taka osoba jest jak w transie... ona wtedy widzi tylko jedno rozwiązanie- Śmierć. I zwykłe podejście i powiedzenie jej "Hej, nie rób tego i tego bo to Ci nic nie da, nie pomoże Ci przecież wiesz o tym." nic nie da.


Z taką osobą trzeba udać się do specjalisty, ale nie zmuszajmy danej osoby do tego. Postarajmy się z nią porozmawiać, przede wszystkim na spokojnie, wyjaśnić jej dlaczego tak postanowiliśmy i co najważniejsze przedstawmy jej plusy tego działania. Ale na tym nie powinna się skończyć nasza pomoc, rozmawiajmy z nią na temat problemów i szukajmy rozwiązania ich. Nie zawsze będzie łatwo ale powinniśmy próbować. Nie możemy zostawić tej osoby samej z problemami. Postarajmy postawić się na miejscu tej osoby, spróbować wyniknąć w jej umysł. To nam z pewnością pomoże pomóc tej osobie. Osoby które nie są silne psychicznie łatwo załamią się pod hejtem skierowanym w jej stronę więc starajmy się dobierać słowa tak by nie wyrządziły krzywdy drugiej osobie. Każdy hejt czy przemoc taką osobę zbliża do śmierci. Na początku będziemy widzieć tylko albo aż blizny na rękach czy nogach. Z każdym hejtem i przemocą skierowaną w jej kierunku kresek będzie pojawiać się coraz więcej i więcej aż w końcu pojawi się ostatnia kreska która zakończy cierpienie tej osoby... ale samobójstwo niestety nie pomoże zwalczyć tego zjawiska. 


Teraz dla ludzi takie zachowanie jest powodem do wyśmiewania się z osoby z zaburzeniami psychicznymi. Dla nich stało się to rozrywką, nawet często śmierć tej osoby ich nie rusza. A najbliższe osoby? Dopiero po tym jak się stanie rzecz ostateczna przypominają sobie o tej osobie i wtedy jest płacz i zgrzytanie zębami ale jest już za późno... czasu nie da się cofnąć. Tak to mniej więcej wygląda ➡Klik

Powinniśmy otwarcie mówić o takich problemach nim będzie za późno. Nie możemy być aż tak znieczuleni na to co się wokół nas. Reagujmy w porę...

A Wy jak reagujecie na osoby które zmagają się z depresją? Staracie się im pomóc? Dajcie znać w komentarzach co sądzicie.

Komentarze

 1. Osobiscie uważam, że depresja to choroba jak każda inna i należy ją leczyć .
  Niestety w naszym srodowisku bagatelizuje się ten problem, a ludziom wmawia się, że mają humory, podchodząc do tematu zupełnie bez zrozumienia.
  Hejt przede wszystkim ten internetowy jest dla mnie rzeczą niepojętą, jego ogrom szczególnie w internecie jest niewiarygodny. Nie rozumiem zupełnie co kieruje ludźmi, dręczącymi innych za pomocą klawiatury... chyba brak swiadomosci, że po 2 stronie siedzi żywy człowiek (Przynajmniej mam taką nadzieję, bo inaczej jak to sobie wytłumaczyć?).
  Adatoniewypadaaaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Tutaj jest bardzo fajny filmik przystępnie tłumaczący depresję:
  https://www.youtube.com/watch?v=XiCrniLQGYc

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty